Išsamiai apie vartotojų teises iš praktinės, aplinkosauginės ir ekonominės pusės seminare “Viskas apie vartotojų teises”

18 rugsėjo, 2013

Vakar daugiau nei pusantro šimto studentų ir dėstytojų iš Kauno kolegijos ir KTU Europos instituto susirinko į Kauno Europe Direct informacijos centro ir Kauno kolegijos  Vadybos ir ekonomikos fakulteto organizuotą seminarą-diskusiją “Viskas apie vartotojų teises” (seminaro nuotraukų galerija yra čia).

Seminarą pradėjusi Europos vartotojų centro  ES teisės specialistė Miglė Akulevičienė pasidžiaugė, kad vartotojų sąmoningumas auga ir jie kasmet vis labiau žino, kaip ginti pažeistas savo teises: šiemet Europos vartotojų centras gavo 276 skundus (palyginimui: 2005 m. buvo gauti 42 skundai). Pranešėja aptarė dažniausiai pasitaikančias apgavystes perkant internetu bei kitose ES šalyse ir kaip jų išvengti, akcentavo pagrindines ir ne tokias žinomas pirkėjų teises, atkreipė dėmesį į pirkėjo atsakomybę įsigijus klastotę. Ar žinojote, kad Liuksemburge, Latvijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje ir Olandijoje būtent Jūs būsite oficialiai nubausti, jei įsigijote garsios firmos prekės klastotę (nors nei jos gaminote, nei pardavėte)? Buvo išnagrinėtas ir oro keleivių teisių reglamentavimas, suteikta naudinga praktinė informacija, pavyzdžiui, kiek pinigų galima išleisti (kuriuos vėliau privalo kompensuoti oro linijų bendrovė), jei dingo Jūsų bagažas ir Jums reikia dalyvauti solidžioje konferencijoje ar kokios kompensacijos galima tikėtis, jei atšaukė Jūsų skrydį. Informaciją apie keleivių teises galima turėti ir savo telefone -  yra Europos Komisijos sukurta išmaniųjų technologijų aplikacija. Keleivis, turintis šią programą, gali nedelsdamas sužinoti savo teises mobiliajame prietaise. Programą parsisiųsti galima čia.

Aplinkosaugos valdymo ir technologijų centro direktorė Audronė Alijošiūtė skatino į vartojimą pažvelgti atsakingiau – iš aplinkosauginių pozicijų.Juk jau dabar, įvertinus esamą vartotojų skaičių pasaulyje ir vartojimo sąlygojamas atliekas, reikia reikia turėti 1,5 Žemės... Elektroninių atliekų skaičius ypač auga: per pastaruosius 3 metus mobiliųjų telefonų vartotojų skaičius padidėjo net 7 kartus! Šiuo metu yra 7 mlrd. mobiliųjų telefonų vartotojų – tiek, kiek Žemėje gyventojų; beje, 70 proc. telefonų gali būti perdirbami, tačiau dėl žmonių neatsakingumo dauguma šių prietaisų keliauja į šiukšlių dėžę. Susimąstyti skatinantys faktai: 1 milijone mobilių telefonų atliekų yra 250 kg sidabro, 24 kg aukso, 9 kg paladžio  ir 9 t vario,  o pasaulyje telikę 4,67 g sidabro kiekvienam gyventojui. Paguodžia tai, kad pasaulyje daugėja ne tik atsakingai mąstančių žmonių, bet ir verslo kompanijų, pvz. 3500 darbuotojų turinti kilimų gamintoja “Interface”  parduoda ne kilimus, o paslaugą, ir yra užsibrėžusi tikslą iki 2020 m. pasiekti 0 atliekų ir 0 emisijų. Pranešėja taip pat suteikė daug vertingos informacijos, kaip atpažinti ekologišką produktą.

Trečioji seminaro pranešėja Kauno kolegijos Vadybos ir ekonomikos fakulteto lektorė  Irena Klimavičienė apžvelgė euro įvedimo Lietuvoje kriterijus ir jų atitikimą kaimyninių ES šalių kontekste, aptarė paprastų žmonių ir verslo lūkesčius ir nuomones euro įvedimo klausimu.  Pranešėja detaliai iliustravo kainų skirtumus įvedus eurą – kiek kainuoja kavos puodelis dabar bei kiek kainuos po euro įvedimo ir paragino seminaro dalyvius būti budriais- jau dabar pradėti domėtis valiutos apvalinimo klausimais.

2013 metai yra paskelbti Europos piliečių metais. Visoje Europoje vykstančiuose renginiuose skatinamas valdžios, pilietinės visuomenės ir verslo atstovų dialogas apie ES užtikrinamas teises ir Europos ateitį. Europos Sąjungoje, kurią sudaro 28 šalys, yra daugiau nei pusė milijardo potencialių vartotojų. ES lygmeniu stengiamasi suderinti vartotojų teises ginančias nacionalines priemones, kad visoje bendrojoje rinkoje Europos piliečiams būtų užtikrinta tokio paties aukšto lygio apsauga.

 

Kauno ED informacija

Naudingos nuorodos

  •  
     


    2022