Pažink mokslą smagiai! Rugsėjo 27 d. 300 miestų 33 šalyse vyks „Tyrėjų nakties“ renginiai

24 rugsėjo, 2013

Tyrėjai stebina neįtikėtinais dalykais. Ateikite pažiūrėti, kaip Atėnuose jie pakelia į orą ir paleidžia važiuoti nedidelį traukinuką. Dainuodami nepataikote į toną? Ne bėda, Diuseldorfo mokslininkai sukūrė virtualų prietaisą, kuris jus pavers operos žvaigžde, galinčia varžytis su pačiu Placido Domingo. Zagrebe sužinokite, ar Stanley Kubricko Kosminė odisėja yra tik paprasta mokslinė fantastika. Arba pabandykite išnarplioti paslaptingą žmogžudystę Porte. Tyrėjai Santandere parodys, kaip banglentininkai, pasitelkę fizikos žinias, pagauna didžiausias bangas. Perudžoje renginio lankytojai susipažins su Le(g)onardo – iš LEGO kaladėlių pagamintu robotu, gebančiu piešti portretus. Mokslas kartais skatina šūktelti iš pasigėrėjimo; Poznanėje lankytojai mėgins tai įrodyti bandydami pagerinti garso rekordą, visi drauge šaukdami iš visos gerklės.

Tai tik keletas būtinai vertų aplankyti „Tyrėjų nakties“ renginių, kurie vyks trisdešimt trijose ES ir kaimyninėse šalyse, nuo Airijos iki Izraelio, rugsėjo 27 d. 300 miestų numatytuose renginiuose tyrėjai užkrės publiką savo aistra mokslui. Praeitais metais „Tyrėjų nakties“ renginiuose apsilankė daugiau nei 1 mln. žmonių, iš jų 600 000 vaikų. Šia iniciatyva siekiama parodyti, koks smagus gali būti mokslas ir paskatinti jaunuolius siekti mokslininko karjeros. Renginių lankytojai galės dalyvauti eksperimentuose, sąveikiosiose mokslo parodose, taip pat susipažinti su žiūrovams dažniausiai neprieinama mokslinių tyrimų laboratorijų technine įranga.

Lietuvoje Devintoji Tyrėjų naktis pakvies į daugiau nei 180 nemokamų ir nepakartojamų renginių Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Molėtuose ir daugelyje kitų Lietuvos vietų. Kaune vyks ekologiško maisto degustacija, biodegalų gamybos proceso pristatymas, psichologijos eksperimentai, kūrybinės dirbtuvės - benzino menas, pažintis su optinėmis iliuzijomis ir dar daug kitų įdomių renginių. Daugiau informacijos apie renginius Lietuvoje: http://www.tyrejunaktis.lt/

„Vaikai iš prigimties smalsūs ir kūrybingi. „Tyrėjų naktis“ – puikus būdas jiems parodyti, jog mokslas yra įdomus. Galbūt tai įkvėps kai kurias mergaites ir berniukus ateityje pasirinkti mokslininko karjerą ir jie taps puikiais mokslininkais“, – sakė už švietimą, kultūrą, daugiakalbystę ir jaunimą atsakinga Europos Komisijos narė Androulla Vassiliou.

„Tyrėjų naktis“ finansuojama pagal ES programą „Marie Curie veiksmai“. Priede pristatomi įdomiausi kai kurių miestų renginiai, o renginių savo šalyje ir mieste sąrašą (http://ec.europa.eu/research/researchersnight/index_en.htm) rasite spragtelėję čia (http://ec.europa.eu/research/researchersnight/events_en.htm).

Pagrindiniai faktai

„Tyrėjų naktis“ rengiama kasmet ketvirtąjį rugsėjo penktadienį visoje Europoje. Renginiai vyksta 25 ES valstybėse narėse (visose, išskyrus Austriją, Daniją ir Liuksemburgą), taip pat Bosnijoje ir Hercegovinoje, Farerų salose, buvusiojoje Jugoslavijos Respublikoje Makedonijoje, Islandijoje, Izraelyje, Juodkalnijoje, Serbijoje ir Turkijoje.

2006 m. „Tyrėjų nakties“ iniciatyvoje dalyvavo 92 miestai, o šiemet – daugiau kaip 300.

„Tyrėjų nakties“ renginių bendros išlaidos – 7,5 mln. eurų; kasmet 4 mln. eurų skiriami pagal ES programą „Marie Curie veiksmai“, kuria skatinami tarptautiniai moksliniai tyrimai. Renginio tikslas – pabrėžti mokslinių tyrimų svarbą mūsų kasdieniame gyvenime ir paskatinti siekti mokslininko karjeros. Labai svarbu, kad mokslininko kelią rinktųsi daugiau vaikinų ir merginų. Tik taip bus galima užtikrinti būsimą Europos ekonomikos augimą, vis labiau priklausantį nuo novatoriškų produktų ir paslaugų.

„Tyrėjų nakties“ renginiai atrinkti konkurso būdu, paskelbus kvietimą teikti paraiškas.

Bendras 2007–2013 m. programos „Marie Curie veiksmai“ biudžetas – 4,7 mlrd. eurų. Beveik visą biudžetą valdo Europos Komisijos Mokslinių tyrimų vykdomoji įstaiga. Pradėjus įgyvendinti naująją ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programą „Horizontas 2020“ programos „Marie Curie veiksmai“ pavadinimas bus pakeistas į „Marie Skłodowska-Curie“. „Tyrėjų nakčiai“ lėšos bus skiriamos ir pagal naująją programą. Europos Parlamentas ir valstybės narės neseniai sutarė, kad programai „Marie Skłodowska-Curie“ bus skirta 8 proc. viso „Horizontas 2020“ biudžeto. Šis sprendimas turi būti oficialiai priimtas per artimiausias savaites.

Naudingos nuorodos

  •  
     


    2022