VĖL KVIEČIAME DALYVAUTI TARPTAUTINIAME KALĖDINIŲ ŽAISLIUKŲ MAINŲ PROJEKTE (#XmasDecExchange18)

07 liepos, 2018

Kai tik ateina vidurvasaris – mes primename, kad dabar laikas pagalvoti apie žiemos darbus ir džiaugsmus... Jau šeštąjį kartą Kauno pradinukus ir jų mokytojus kviečiame įsijungti į tęstinį tarptautinį projektą “Kalėdinių žaisliukų mainai” (“Christmas Tree Decoration Exchange”). Šio projekto esmė – tūkstančiai Europos šalių pradinukų rudenį pradeda kurti ir savo rankomis gaminti kalėdinius žaisliukus su savo šalies simbolika ir išsiunčia juos kitoms projekte dalyvaujančioms pradinukų klasėms (mokykloms).


Artėjant šv. Kalėdoms į projektą įsitraukusias mokyklas pasiekia siuntinėliai su žaisliukais, pagamintais jaunųjų italų, maltiečių, lenkų, vokiečių, belgų, slovakų ir kitų tautų pradinukų – vyksta kalėdinių žaisliukų (ir tuo pačiu – kiekvienos šalies kultūros ir tradicijų) mainai ir pažinimas. Kiekvienoje šiame projekte dalyvaujančioje mokykloje kalėdinė eglutė papuošiama žaisliukais, atkeliavusiais iš įvairių Europos pakraščių. Tai puiki proga vaikams ne tik patiems prisidėti kuriant kalėdinę nuotaiką mokykloje ar namuose (kai kuriose mokyklose ir tėvai yra įtraukiami į kūrybos ir gamybos procesą – kuo jie tikrai džiaugiasi), bet ir susipažinti su kitų šalių kalėdinėmis tradicijomis, suvokti, kiek bendrų vertybių turi skirtingų tautų žmonės bei įvertinti, kaip išsiplečia bendravimo ratas, jei moki užsienio kalbą.
Kiekvienais metais projektą “atranda” ir prie jo prisijungia vis daugiau dalyvių - 2017 metais projekte “Christmas Tree Decoration Exchange” dalyvavo 387 mokyklos iš 22 ES šalių. Tarptautiniam projektui vadovauja Wrexham Europe Direct informacijos centras (Didžioji Britanija), o Kaune projektą jau 6 metus koordinuoja Kauno Europe Direct informacijos centras. Tai Europos Komisijos įkurto Europe Direct informacijos centrų tinklo ir pradinių mokyklų (ar klasių) jų teritorijose bendradarbiavimo rezultatus reprezentuojantis projektas. O Europe Direct iš Belgijos, Liuksemburgo provincijos kasmet išleidžia visų tais metais projekte dalyvavusių mokyklų kalėdinių žaisliukų gamybos procesą užfiksavusių nuotraukų katalogą – ir jį nemokamai gauna kiekviena dalyvavusi mokykla. Praeitais metais projekte dalyvavo 6 Kauno ir Kauno rajono mokyklos: Jono Žemaičio-Vytauto mokykla-daugiafunkcis centras, mokykla-darželis “Šviesa”, Dainavos progimnazija, Jurgio Dobkevičiaus progimnazija, “Paparčio” pradinė mokykla ir Kauno raj. Akademijos Ugnės Karvelis gimnazija. Dvi mokyklos: Jono Žemaičio-Vytauto progimnazija (mokytoja Danutė Giržadienė) ir mokykla-darželis “Šviesa” (bibliotekininkė Edita Šežikaitė) – jau senbuvės šiame projekte. Jos teigia, kad dalyvaudami projekte vaikai realiai pajuto, kaip naudinga mokėti užsienio kalbą – kai kurie pradinukai jau be vargo perskaitydavo gautus angliškus tekstus apie tai, kaip konkrečioje šalyje švenčiamos šv. Kalėdos. Taip pat – tai ir savarankiškumo bei atsakomybės mokykla – pradinukai patys pakuodavo žaisliukus, nešdavo į paštą siuntinėlius ir buvo atsakingi už jų išsiuntimą.
Štai pirmą kartą pernai dalyvavusios Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazijos moksleiviai iš blizgančio popieriaus iškarpė lietuviškus žirgelius. Jų mokytoja Vaida Stanaitienė sakė, kad vaikams patiko laukti laiškų, ieškoti žemėlapyje, kur yra ta šalis, žiūrėti filmukus apie šalių tradicijas, smalsu buvo apžiūrėti, kokius žaisliukus gamino kitų šalių vaikai. Kauno Jono Žemaičio-Vytauto mokyklos - daugiafunkcio centro pradinukai, vadovaujami mokytojos Danutės Giržadienės, iš vilnos iškarpė ir savo rankomis pasiuvo raudonus ir baltus varpelius. Akademijos U. Karvelis moksleiviai iš vilnos nuvėlė lietuviškos vėliavos spalvomis pasipuošusius sniego senius. Kaip pasakojo šios gimnazijos etikos mokytoja Dalia Dargevičė, projekte dalyvaujanti su savo penktokais, ji gautus siuntinėlius laikė ir su vaikais atplėšė visus iš karto tik tada, kai reikėjo puošti eglutę – buvo tiek pozityvių emocijų ir džiaugsmo, kad atpirko visą prieš tai įdėtą rūpestį. O Dainavos progimnazija į projektą įtraukė net 8 pradinukų klases, kurių vaikai iš popieriaus iškarpė Kalėdų senius ir eglutes. “Paparčio” pradinės mokyklos pradinukai dailias eglutes sukūrė iš lininių atraižėlių ir papuošė gintarais.

Svarbu: Kauno regiono pradinukų mokytojai, norintys su savo klasėmis dalyvauti 2018 m. projekte, turėtų įvertinti savo galimybes ir įsipareigoti:
• Rudens laikotarpiu (iki lapkričio 16 d.) su moksleiviais sukurti ir pagaminti ~30 kalėdinių žaisliukų + 30 informacinių paketėlių anglų kalba apie šv. Kalėdų tradicijas Lietuvoje (tai gali būti paprastas tradicijų aprašymas / nacionalinio kalėdinio valgio receptas / kalėdinės dainos žodžiai ar kt. - Jūs turite laisvę rinktis, kaip pristatysite kitiems projekto dalyviams mūsų šalies tradicijas);
• Turėti lėšų išsiųsti ~30 siuntinėlių mokykloms – partnerėms kitose Europos šalyse. Jums partnerių ieškoti nereikės – dalyvaujančias mokyklas sugrupuoja projekto organizatoriai;
• Klasėje (mokykloje) kalėdinę eglutę papuošti iš kitų šalių gautais žaisliukais;
• Iki rugsėjo 11 d. būtinai užsiregistruoti Kauno Europe Direct informacijos centre ir pranešti apie savo dalyvavimą.
Dėl registracijos ir detalesnės informacijos prašome kreiptis el. paštu: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. , tel. +370 7775536 arba užeiti į Kauno Europe Direct informacijos centrą (K. Donelaičio g. 52-512).
Daugiau informacijos apie projektą (anglų kalba) yra čia.

Daugiau informacijos apie Kauno pradinukų dalyvavimą projekte 2017 m. yra čia.

Naudingos nuorodos

  •  
     


    2022