EUROPOS KOMISIJOS REAGAVIMO Į COVID-19 APŽVALGA

16 balandžio, 2020

SVEIKATA. Komisija tiesiogiai rems ES šalių sveikatos priežiūros sistemas, iš ES biudžeto skirdama 3 mlrd. EUR , prie kurių bus pridėta dar 3 mlrd. EUR valstybių narių paramos, kad finansuotų Skubios paramos priemonę (2,7 mlrd. EUR - remiamas apsaugos priemonių paskirstymas, pacientų perkėlimas į ligonines, kuriose yra laisvų vietų, ir vaistų bei tyrimų metodų kūrimas) ir rezerve „rescEU“ (300 mln. EUR ) kaupiamas bendras įrangos atsargas.
Rezervo „rescEU“ iniciatyva (pradinis ES biudžetas šioms atsargoms įsigyti - 50 mln. EUR., pirmoji sutartis pasirašyta su Rumunija) padės apsirūpinti būtiniausiomis priemonėmis: plaučių ventiliacijos aparatais ir asmeninėmis apsaugos priemonėmis ir sutelkti medikų komandas siekiant padėti pažeidžiamiausiems asmenims, įskaitant ir pabėgėlių stovyklose. Pradinė ventiliatorių partija jau gaminama ir bus siunčiama į šalis, kurioms jų labiausiai reikia.
Komisija vykdo viešuosius pirkimus tiesiogiai valstybių narių vardu.

 

PAGALBA MOKSLINIAMS TYRIMAMS. 140 mln. EUR sutelkta vakcinoms, naujiems gydymo būdams, diagnostiniams tyrimams ir medicinos sistemoms kurti, kad užkirstų kelią koronaviruso plitimui ir išgelbėtų gyvybes. 48,5 mln. EUR skirti vakcinos kūrimui (naujiems gydymo būdams, diagnostiniams tyrimams ir medicinos sistemų koronaviruso plitimui užkirsti), vykdoma 18 mokslinių tyrimų projektų, koordinuojamų Europos vaistų agentūros. Vokiečių kompanija „CureVac“ gavo 80 mln. EUR paskolą iš Europos investicijų banko daug vilčių teikiantiems vakcinos kūrimo tyrimams- ketinama iki birželio mėn. pradėti vakcinos klinikinius tyrimus. Pagal Europos inovacijų tarybos programą „Accelerator“ paskelbtas 164 mln. EUR vertės kvietimas teikti pasiūlymus pritraukė daug pradedančiųjų ir verslo įmonių, kurių inovacijos taip pat galėtų padėti kovoti su pandemija.

Komisijos skubiu prašymu Europos standartizacijos institucijos ir jų nacionaliniai nariai leido laisvai naudotis Europos medicinos priemonių standartais. Tai leis gamintojams greičiau pateikti rinkai itin našius įrenginius.

TRANSPORTAS. EK ėmėsi žingsnių vidaus rinkos funkcionavimui ir nenutrūkstamam prekių, ypač vaistų ir medicinos įrangos, laisvam judėjimui užtikrinti. EK nustatė bendras taisykles, sukurti žalieji koridoriai prekes gabenančiam transportui, jais sienos kirtimas turėtų trukti ne ilgiau kaip 15 minučių. Pasinaudojant ES civilinės saugos mechanizmu repatrijuojami ES piliečiai iš užsienio. Balandžio 14 d. duomenimis ES suteikus logistinę ir finansinę paramą, iš Kinijos, Japonijos, JAV, Maroko, Tuniso ir Gruzijos jau daug ES piliečių galėjo sugrįžti namo (157 skrydžiais - daugiau kaip 33 000 žmonių), repatriacija vykdoma ir toliau.

EKONOMIKA. Europos Centrinis Bankas mobilizavo beprecedentę 750 mlrd. EUR paramą Europos ekonomikai. EK valstybių narių ekonomikoms paremti papildomai skyrė 37 mlrd. EUR. vertės vadinamąją „Corona Response“ iniciatyvą, iš kurios Lietuvai bus skirta 1,487 mlrd. Eur. Šie pinigai atkeliaus iš Sanglaudos politikos biudžeto.
Vyksta diskusijos dėl 410 mlrd. EUR turinčio Europos stabilumo mechanizmo aktyvavimo. Taip pat EK leido lanksčiau taikyti ES fiskalines taisykles – Stabilumo ir augimo paktą, kad valstybės narės galėtų skolintis daugiau, ir palengvino taisykles dėl tiesioginės valstybės pagalbos verslui.
Per Iniciatyvą SURE bus skirta 100 mlrd. EUR, kad žmonės išlaikytų darbo vietas, o įmonės – veiklą. Pagal SURE bus remiamos sutrumpinto darbo laiko sistemos ir panašios priemonės, kuriomis siekiama padėti valstybėms narėms išlaikyti darbo vietas ir apsaugoti samdomus ir savarankiškai dirbančius asmenis nuo atleidimo iš darbo ir pajamų praradimo pavojaus. Įmonės galės laikinai sutrumpinti darbuotojų darbo valandas arba visiškai sustabdyti darbą, o valstybė rems pajamas už nedirbtas valandas.
Atsako į COVID-19 investicijų iniciatyva. Visos dar neįsipareigotos skirti sanglaudos politikos fondų – Europos regioninės plėtros fondo, Europos socialinio fondo ir Sanglaudos fondo – lėšos bus sutelktos visuomenės sveikatos krizės padariniams šalinti. Atsako į koronaviruso grėsmę investicijų iniciatyvos priemonių rinkinį sudaro: 1) apie 8 mlrd. EUR neatidėliotino likvidumo, kad būtų paspartinta iki 37 mlrd. EUR Europos viešųjų investicijų, 2) galimybė lanksčiai taikyti ES išlaidų taisykles ir 3) ES solidarumo fondo taikymo srities išplėtimas (iki šiol taikytas tik šalinant stichinių nelaimių padarinius).

KOVA SU DEZINFORMACIJA. Iki šiol atskleista, paskelbta ir interneto svetainėje www.EUvsDisinfo.eu atnaujinta daugiau kaip 110 dezinformacijos naratyvų apie koronavirusą. Kovo 30 d. Komisija sukūrė kovos su dezinformacija apie koronavirusą interneto puslapį, kuriame pateikiama medžiagos, padėsiančios paneigti mitus ir patikrinti faktus.

Komisija palaiko ryšius su socialinės žiniasklaidos platformomis. Visos didelės platformos ėmėsi priemonių, kad viešintų patikimą turinį ir nustumtų žemyn arba šalintų klaidinamą, neteisėtą ir žalingą turinį, pavyzdžiui, sąmokslo teorijas apie viruso kilmę arba tariamai numatytą jo plitimą.
EK pirmininko pavaduotoja Věra Jourová susitinka su „Google“, „Facebook“, „Twitter“, „Microsoft“ ir kitų platformų atstovais, kad aptartų priemones ir tolesnius veiksmus.

EUROPOS VEIKSMŲ SOLIDARUMO PAVYZDŽIAI

- Koordinuojant ES reagavimo į nelaimes koordinavimo centrui 2020 m. balandžio 7 d. į Bergamą (Italija) išsiųsta ES medicinos korpuso komanda - gydytojai ir slaugytojai iš Rumunijos ir Norvegijos.

- Austrija pagal ES civilinės saugos mechanizmą Italijai perdavė 3 360 litrų medicininio dezinfekcinio skysčio. Be to, Italija aktyvavo ES palydovinę sistemą „Copernicus“, kad galėtų sudaryti sveikatos priežiūros įstaigų žemėlapį ir stebėti veiklą.

- Vokietijos miestuose ir federacinėse žemėse gydomi sunkios būklės ligoniai iš Italijos ir Prancūzijos – šių šalių piliečiams suteiktos maždaug 175 vietos intensyviosios terapijos skyriuose. Vokietija į Italiją pristatė 300 dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatų.

- Čekija pristatė 10 000 apsauginių kostiumų į Italiją ir dar 10 000 – į Ispaniją.

- Lenkijos tarptautinės pagalbos centras į lauko ligoninę Brešoje, Lombardijoje, vienoje iš labiausiai nuo protrūkio nukentėjusių Italijos teritorijų, siunčia specialią 15 Lenkijos gydytojų ir paramedikų grupę, patvirtintą PSO.

- Danijos suorganizuotas skrydis ką tik parskraidino namo 105 danus ir dar 179 europiečius iš Filipinų.

- Lietuva padėjo grįžti namo iš Vietnamo, Tailando, Indonezijos ir Pietų Amerikos daugiau kaip 400 piliečių iš 6 ES šalių.

Daugiau ES šalių solidarumo pavydžių rasite čia

 

Parengta pagal Europos Komisijos svetainę, skirtą EK atsakui į COVID-19 apžvelgti

Kontaktiniai duomenys

 • http://www.kaunastic.lt/test/images/tel.png+370 677 75536

  http://www.kaunastic.lt/test/images/address.png

  Studentų g.11-134

  53361 Akademija, 

  Kauno raj.

     http://www.kaunastic.lt/test/images/mail.png  Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

    http://www.kaunastic.lt/test/images/fb.png Europe Direct Kaunas

  Nemokamas telefonas (Briuselis)

  0080067891011              

         

Video

 • EUROPOS PILIEČIŲ METŲ HIMNAS

Naudingos nuorodos

 •  
   


  2022