Turim naujus laimėtojus – Kauno Europrotų 2023 nugalėtojais tapo AKADEMINIS POLITOLOGŲ KLUBAS, per keturis žaidimus visą kovo mėnesį teisingai atsakęs į 128,5 klausimus (iš 200 galimų) ir 4,5 balų persvara įveikęs ilgamečius (net 5 metus iš eilės) Kauno Europrotų laimėtojus EINA SAU!, kurie užėmė antrąją vietą. Sveikiname! Komanda AKADEMINIS POLITOLOGŲ KLUBAS Europrotuose žaidžia jau seniai, bet ją sudaro vis kitos sudėties jauni žmonės, daugiausiai Vytauto Didžiojo universiteto studentai, susibūrę į nevyriausybinę organizaciją tokiu pačiu pavadinimu – tikslu skatinti pilietinės visuomenės kūrimąsi Lietuvoje ir kelti akademinio jaunimo politinę kultūrą. Šią AKADEMINIO POLITOLOGŲ KLUBO komandą sudaro  organizacijos pirmininkas Povilas, kuris su Tautvydu, Eitvydu ir Pauliumi studijuoja istoriją VDU Humanitarinių mokslų fakultete, Miglė ir Gertrūda yra viešosios komunikacijos studentės, o Simona – tarptautinio vystymosi studentė iš VDU  Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto. Jie laimėjo ir pagrindinį prizą, kurį įsteigė Europos Parlamento narys, prof. Liudas Mažylis, beje, dirbęs akademinį darbą ir Vytauto Didžiojo universitete – 300 eur vertės restorano „Medžiotojų užeiga“ kuponus. Tretieji liko EUROBOKŠTAI, kažkada pradėję Europrotuose žaisti kaip KTU Europos instituto studentai, dabar jau baigę studijas, bet vis susibėgantys kasmet sužaisti Europrotuose. Kaip ir šį kartą septintieji likę ŠEP, žaidžiantys mūsų žaidimuose jau 13-ąjį sezoną – jau seniai pabaigę Šiuolaikinės Europos politikos studijas (iš čia – ir jų komandos pavadinimas), bet kasmet vis susiburiantys prie klausimų apie Europą mūsų žaidimuose. Džiugu, kad Europrotai yra tapę draugystės (studentiškos ir ne tik) bei komandinio darbo viena iš palaikymo tradicijų!

O ketvirtasis šių metų žaidimas irgi praskriejo su vėjeliu.

Pirmajame – Aplinkosaugos ture lengviau ėjosi atpažinti tik V. Adamkaus citatą bei kur atsirado pirmasis sąvartynas; bet tik 5 komandos iš 14 žinojo, kad į plastiko konteinerį panaudoto dantų šepetuko mesti negalima! Tiesa, negalima ten mesti ir nepanaudoto. Jis turi keliauti į buitinių atliekų konteinerį. Na, tokia trumpa atliekų rūšiavimo pamoka, kurią turbūt išmokome ir nemėtysime savo dantų šepetėlių kur nereikia. O štai su žodžių – grandinėlių užduotimis komandos atsigavo ir lengvai prisirinko balų.

Italijos ture sukto humoristinio klausimo, ką sušuko mokslininkai, ištyrę Turino drobulę – neatspėjo niekas. Apaštalas, kuris buvo nukryžiuotas pačioje birželio pabaigoje, buvo Petras – 6 komandos tai žinojo, kitos surašė bene visus apaštalus, kiek žinojo. Neapolį, prie kurio pridėjus lotynišką liūto pavadinimą, išeina garsus vyro vardas kažkodėl maišėme su Nardu ir Roma. Apuolę atpažino tik EUROBOKŠTAI ir AKADEMINIS POLITOLOGŲ KLUBAS. Beveik visi susigaudėm, ką reikia daryti, jei statant bažnyčią pritrūksta pinigų kupolui, o jo vis tiek  norisi. Juokingiausių atsakymų prisiskaitėm apie Genujos muziejaus eksponatą (teisingas atsakymas – Paganinio smuikas – ir jo nežinojo niekas): pasirodo, kad tai Bonaparto kepurė arba pirštas, Vitruvijaus žmogus, Damoklo kardas, Sokrato pirštas, Gralio taurė, Garibaldžio pypkė, Da Vinčio kodas ir net Kazimiero šlaunikaulis.

Ture “Kuris atsakymas teisingas” paaiškėjo, kad visi vos ne puikiai informuoti, kaip groti su airišku dūdmaišiu. Bet tik AKADEMINIS POLITOLOGŲ KLUBAS, YABADABADOO, EUROBOKŠTAI ir DRAUGAI žinojo, kad konikai, kuriais labai didžiuojasi Lenkija yra poniai, kitiems gi sutartinai atrodė, kad tai yra moterų galvos papuošalai.

Austrijos ir Vokietijos turas sukėlė daugiausiai diskusijų ir padėties aiškinimosi. Mozelio upę atpažino tik AKADEMINIS POLITOLOGŲ KLUBAS ir EKSTRYMAI, o jau humoristinį matavimo vienetą (litrus alaus) rudenį kai kuriose Vokietijos žemėse – žinojome beveik visi. Ginčų sukėlė klausimas apie aukščiausios klasės parkerį, ant kurio buvo graviruojamas skaičius 4810.  Tikslų atsakymą- kad tai Monblano aukštis žinojo tik ŠEP, bet besiginčijančių, kad tai metrai (kiek metrų galima išrašyti; o ką, kalno aukštis ar ne metrais matuojamas?) – buvo. Teko net priminti Europrotų taisykles, kad ginčų atveju vedėjas visada teisus. Ir, pasirodo, apie rusų oligarcho Faberžė kiaušinius daugelis yra girdėję. O dirigentus, tokios taurios profesijos atstovus, buvo išvadinusių ir durininkais, ir laikrodininkais, ir balerinomis… Dar vienas klausimas, sukėlęs diskusijas – kuo savo 8 dukteris laikė imperatorė Marija Teresė. Teisingu atsakymu – pėstininkais – sublizgėjo tik POLITINĖS PATRANKOS. Kiti ginčijosi, kad – kariais, aukomis, avelėmis, karalienėmis ar šnipais. Fantazijos spektrą mūsų komandos pademonstravo atsakydamos į klausimą, kodėl vėlų rudenį sielojosi Z. Froidas: kad neišgydė depresijos arba susirgo ja, neprisiminė sapno, nepasisekė jam su investicijomis, žlugo demokratija, nenumirė ir nesusitiko su mirusiais, ir kad neįvyko perversmas. Teisingą atsakymą (kad negavo Nobelio premijos) žinojo tik AKADEMINIS POLITOLOGŲ KLUBAS ir EINA SAU!.

Vaizdų ture aukštąjį pilotažą pademonstravo EUROBOKŠTAI, surinkę 9 balus – ir tapę žaidimo nugalėtojais bei pasiėmę restorano „Bokštas“ prizą ir užėmę trečiają vietą 2023 Europrotų turnyre. Su Kipru ir Nokia visi daugiau mažiau susitvarkė, apie marmuro muziejų Tinos saloje mūsų komandų žinios – puikios,  o štai Opatijos kurorto neatpažino niekas. 5 komandos atpažino Spartą. Tiek pat (bet ne visai tos pačios) teisingai parašė apie penktąją koloną. Beje, šį klausimą nugalėtojai AKADEMINIS POLITOLOGŲ KLUBAS išrinko įdomiausiu vakaro klausimu. O klausimą apie Gordijaus mazgą teisingai išrišo vėl tik 5 komandos, gi kitiems žemdirbys Gordijus pasirodė panašus į Holandą, Kainą, Jurgį, telefoną, soliterį, sliekutį ar net profesorių Kalėdauską.

Štai taip vėl drauge perkeliavome per visus kovo žaidimų vakarus ir pabaigėme 13-ąjį Europrotų žaidimų sezoną, kuriame dalyvavo 14 komandų. Paskaičiavome, kad per tuos 13-ka sezonų mes uždavėme Jums 2 600 klausimų! Įsivaizduojate, kiek daug kartu sužinojome apie Europą? O kiek kartų juokėmės, džiaugėmės, plojome ir patyrėme kitų gerų emocijų ir atradimų?

Labai dėkojame daugumos Europrotų klausimų sudarytojui istorikui Benjaminui Mašalaičiui ir perduodame jam labų dienų nuo mūsų komandų. Ačiū sakome visiems mūsų prizų steigėjams – Europos Parlamento nariams prof. Liudui Mažyliui ir Broniui Ropei, Europos Komisijos atstovybei Lietuvoje, Kauno m. savivaldybei (taip pat ir už klausimų apie Kauną sudarymą – kuris parodė, kad kauniečiams dar yra kur pasistengti pažįstant gimtąjį Kauną), Europos vartotojų centrui,  VšĮ Žaliasis taškas (ir už visai nelengvą visą klausimų turą), EURES, ES Piliečių, lygybės, teisių ir vertybių (Citizens, Equality, Rights and Values – CERV) programos nacionaliniam kontaktiniam punktui. Didelis ačiū ir mūsų projektą priimančiam erdviam ir visas norinčias žaisti komandas sutalpinančiam restoranui „Bokštas“, kurio dovanų kuponu apdovanodavome kiekvieno vakaro komandą – nugalėtoją.

Finalo nuotraukų albumas yra čia, © Kristina Valasevičienė