„Tai lūžio metas mūsų Sąjungai. Negalime manyti, kad mūsų saugumas ir žmonių apsauga yra duotybė. Turime tai ginti. Turime į tai investuoti. Turime sąžiningai dalytis atsakomybe”. Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen
Kas yra pranešimas apie Sąjungos padėtį?
Rugsėjo 14 d. 10 val. (Lietuvos laiku) vyks vienas svarbiausių Europos Sąjungos metinių įvykių – Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen Europos Parlamente skaitys pranešimą apie Sąjungos padėtį (#SOTEU (angl. State of the European Union). Pranešime Europos Komisijos Pirmininkė apžvelgs praėjusių metų ES pasiekimus, iššūkius ir išdėstys kitų metų ES prioritetus bei idėjas dėl ES ateities.
Po pranešimo plenariniame posėdyje vyks diskusijos. Taip prasidės dialogas su Europos Parlamentu ir Taryba, kuriuo remiantis bus parengta 2023 m. Komisijos darbo programa.
2019 m. gruodžio mėn. U. von der Leyen vadovaujama Komisija nubrėžė naują plataus užmojo kryptį siekti žalesnės, labiau skaitmeninės ir teisingesnės Europos Sąjungos. Komisija laikosi nustatyto kurso, sėkmingai įgyvendina visus šešis pagrindinius plataus užmojo tikslus, o kartu valdo dvi beprecedentes krizes, kilusias dėl koronaviruso pandemijos ir dėl nepateisinamo ir neišprovokuoto Rusijos karo su Ukraina. Europos Sąjunga tvirtai remia Ukrainą ir įvedė beprecedentes sankcijas Rusijai, kad sumažintų jos gebėjimą vykdyti karą prieš Ukrainą.
Siekdama užtikrinti tiekimo saugumą Europoje, Europos Komisija pateikė planą, kaip palaipsniui atsisakyti Rusijos iškastinio kuro (planas „REPowerEU“). Tai padeda toliau spartinti žaliąją pertvarką, gausiai investuojant į atsinaujinančiųjų išteklių energiją.
Komisija pasiūlė plataus užmojo veiksmus, kuriais siekiama mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą, investuoti į žaliąsias technologijas ir saugoti gamtinę aplinką.
Siekdama užtikrinti pažangą įgyvendinant Europos skaitmeninio dešimtmečio tikslus, Komisija padeda kurti taisykles, pagal kurias skaitmeninio amžiaus principai bus formuojami už mūsų sienų, remiantis saugiomis ir patikimomis technologijomis.
Komisija koordinuoja ES atsaką į COVID-19 pandemiją: užtikrina galimybę visiems europiečiams gauti saugių ir veiksmingų vakcinų, išsaugo laisvą judėjimą ir rūpinasi geresne parengtimi būsimoms pandemijoms.
Europos ekonomikos gaivinimo planas „NextGenerationEU“ įkvėpė pasitikėjimo ateitimi šeimoms, įmonėms bei investuotojams visoje ES ir sudarė sąlygas beprecedentėms investicijoms į mūsų ekonomikos modernizavimą po pandemijos.
Šaltinis: https://state-of-the-union.ec.europa.eu/index_lt