Šiais metais Europos dieną Kauno Europe Direct centras kauniečius pakvietė minėti net 2 dienas trukusiu nemokamų ekskursijų ciklu “Kaunas – Europos miestas: nuo istorinio paveldo iki šiuolaikinių pokyčių“. Ekskursijų tikslas buvo giliau ir išsamiau susipažinti  su įvairiais miesto pastatais ir muziejais, susijusiais su Europos Sąjunga dviem aspektais: pastatytais/renovuotais panaudojus Europos Sąjungos investicinę paramą ir/arba pelniusiais Europos paveldo ženklą.
Daugiau nei šimtas kauniečių apsilankė trijose ekskursijose: susipažino su Kauno valstybinio muzikinio teatro užkulisiais, pasivaikščiojo apie ir po Kauno tarpukario modernizmo architektūros pastatus bei apsilankė Mokslo ir inovacijų sklaidos centre „Mokslo sala“ ir planetariumo seanse.
Gegužės 8 d. ekskursijoje „Kauno valstybinio muzikinio teatro užkulisiai“ laukė puiki pažintis su dar 1892 metais įkurtu legendiniu pastatu, teatro kūrybinės veiklos istorija ir šiandiena, rekonstrukcijomis (kurių būta ne vienos) bei pritaikymu besiplečiančioms meninėms reikmėms (o pastarajai rekonstrukcijai buvo skirta virš 5 mln. eurų ES parama). Pamatėme, kaip gimsta dekoracijos (rudenį pasirodysiančio miuziklo „Šrekas”,  ir jau girdėjome pasišnibždėjimų tarp ekskusijos dalyvių – „būtinai eisim!”), sceniniai kostiumai, perukai, pabuvome scenoje „Figaro vedybų“ dekoracijoje, išgirdome teatre kabančių įspūdingų paveikslų istorijas, net pasėdėjome prezidentinėje ložėje! Už įsimintinus kultūrinius įspūdžius dėkojame muzikologei, teatro reklamos ir informacijos vadovei Linai Stankevičiūtei.

Nei lietus išgąsdino, nei tą patį vakarą vykusios  „Žalgirio” rungtynės paviliojo norinčiųjų daugiau apie Kauno aukso amžiaus – tarpukario (1919-1939 m.) architektūros grynuolius sužinoti kauniečių, susirinkusių į antrąją ekskursiją „Kodėl Europos paveldas ir UNESCO?“. Unikaliai Kauno tarpukario architektūrai,  kaip svarbiam Europos istorijai, kultūrai ir integracijai paveldo objektui 2014 m. suteiktas Europos paveldo ženklas – vieninteliam objektui Lietuvoje. 2023 m. ji tapo penktąja prestižinį UNESCO statusą turinčia vertybe. Kauno karininkų ramovė, kino teatras „Romuva”, Pieno centras, „Pažangos” rūmai, Teisingumo ministerija, M.K. Čiurlionio dailės muziejus, bene kiekvienas V. Putvinskio gatvės pastatas – keliavome apie , o kai kur ir – po daugelį iš 44 mūsų pastatų,  turinčių Europos paveldo ženklą, o už įdomias ir savitas to laikmečio istorijas dėkojame puikiai gidei Liudai Vitkienei.

Tikrąją Europos dieną, gegužės 9 d. paminėjome Mokslo ir inovacijų sklaidos centre „Mokslo sala“: trumpoje ekskursijoje susipažinome su šio unikalaus mokslo infrastruktūros projekto sukūrimo procesu, architektūrine koncepcija, ekspozicijos (kur mokslas pažįstamas per patirtį) formavimo principais, jos pritaikymo ir naudojimo galimybėmis. ES investicijos ženkliai prisidėjo prie šio centro sukūrimo – tam buvo skirta virš 18 mln. eurų ES lėšų. Apsilankėme ir planetariumo seanse „Explore“, apžvelgusiame daugelio mokslininkų (M. Koperniko, J. Keplerio, T. Brahe ir kt.) atradimus ir gamtos dėsnius, kuriuos žmonės senovėje turėjo suprasti ir atrasti.

Mokslo saloje beveik 5 valandas veikė ir Europos egzamino stendas (už talkinimą ačiū Jaunimo Europos komandos nariams Kaune – Lėjai ir Pauliui): nė vienas muziejaus lankytojas, stabtelėjęs ir atsakę į 10 klausimų apie ES – neišėjo be prizo.
O įvairių impovizuotų viktorinų vyko visose trijose ekskursijose: atsakę į klausimus apie ES istoriją, Europos paveldo ženklą ar ES investicijų panaudojimą Kaune – ne vienas kaunietis prie ekskursijų įspūdžių dar išsinešė ir Kauno Europe Direct prizą!
Renginių akimirkos: