Trečiasis Europrotų žaidimas buvo azarto ir emocijų vulkanas! Vos ne iki pabaigos buvo intriga – kas laimės šį kartą? Pirmavo tai EKSTRYMAI (kurie sakė, kad šonkauliukų užkanda – „Bokšto“ prizas  žaidimo laimėtojai – jiems jau kvepėjo), tai 2023 metų Europrotų titulą nešiojantys AKADEMINIS POLITOLOGŲ KLUBAS, o paskutiniame ture visgi į priekį prasiveržė KULTŪRISTAI ir tik pusės balo persvara nusinešė tuos šonkauliukus iš AKADEMINIO POLITOLOGŲ KLUBO panosės. Tretieji liko EUROBOKŠTAI, bet jie turbūt per daug nesisielojo, nes ir taip gavo prizą. Bet apie viską – nuo pradžių.

Šis žaidimas buvo netipinis – nes svečiuose turėjome mūsų daugelio klausimų autorių, istoriką, knygų autorių ir visuomenininką Benjaminą Mašalaitį. Jis ne tik pravedė KARŲ turą,  pakomentavo kitų turų atsakymus, bet dar ir prizą atsivežė – tiems, kurie bus KARŲ turo laimėtojai. O jų, surinkusių po lygiai balų, atsirado du : DRAUGAI ir EUROBOKŠTAI. Gerai, kad turime Europrotų taisykles: pagal jas saldus ir svaigus B. Mašalaičio prizas atiteko EUROBOKŠTAMS. Beje, aistroms nuraminti šiame žaidime dar teko ne kartą prisiminti taisykles, o ypač šventąją Nr. 8, kuri teigia, kad ginčų atveju žaidimo vedėjas visada teisus.

Graikijos ture dauguma žinojome, iš kokių naminių gyvūnų, pasak graikų poeto Fokilido, kilo darbščios ir vikrios moterys – iš bičių, nors buvo manančių, kad – iš ožkų ar karvių. O pavardę, kuri reiškia „apsuptas šlovės“, o lietuviams siejasi su naminiais paukščiais, teisingai iššifravo tik ŠEP. Kiti senovės Atėnų politiką Periklį išvadino gaidžiu, antinu, povu ar net kurapka. Koks posakis kilo iš Heraklio, išgelbėjusio Kretą, žygdarbio žinojo tik YABADABADOO ir EINA SAU. Beveik visi žinojom tiek apie cianido kilmę, tiek apie pirmosios abėcėlės panaudojimą. Ir pasak mūsų komandų, Graikija susirinko aukas ne tik olimpinių žaidynių atkūrimui (tai ir buvo teisingas atsakymas), bet ir Korinto kanalo statybai, Akropolio atstatymui, antikos kūrinių išsaugojimui ir nuo žemės drebėjimų nukentėjusiems paremti.

Karų turas patvirtino išsipildančios pranašystės teoriją – nes tiek karų su žaidimo vedėjais (kurių vakar buvo 2) dėl atsakymų interpretacijų seniai buvo regėta: nors pirmojo klausimo teisingas atsakymas buvo „vidurinysis pirštas“, bet mūsų komandos ginčijosi ir dėl visų kitų pirštų, ir dėl antrojo klausimo sūrio pavadinimo. Bet buvo ir visai atsipūtusių komandų, kurios visai nesuko galvos dėl sūrių rūšies, nes pasak jų, prancūzaitės anglų kariams dovanodavo šokoladą „Pergalė“ ar „Kinder“, aguonas, obuolius ar šampaną; o vietoje viduriniojo piršto tiesiog mandagiai iškišo liežuvį ir tiek. Įdomiausiu klausimu laimėjusi komanda išrinko klausimą apie pilotų uniformas su neįprastomis sagomis, iš kurių ištikus reikalui būtų galima pasigaminti kompasą, bet kitos komandos iš tų sagų dar pasigamintų radijo imtuvą, nuodus, susegimą parašiutui, šovinį, įrankį ugniai įkurti arba galą pasidarytų. Taigi pritaikytų sagas visiems gyvenimo atvejams. Kuo pilotai turi atsilyginti juos išgelbėjusioms moterims ar kaip paankstinti vidurdienį – visi labai puikiai ir vieningai sutarė. O dėl eskadrilės „Normandija-Nemunas“ vėl kilo aistros, nes komandos norėjo ją pervadinti į Raudondvario pilį, Čekoslovakiją, Santaką, Kauno guberniją, teisingą atsakymą žinojo tik EKSTRYMAI ir EINA SAU.

Trumpajame ture žiniomis sublizgėjo AKADEMINIS POLITOLOGŲ KLUBAS (jau ne pirmą kartą, kažkaip jiems sekasi trumpieji turai), kuriems geriausiai sekėsi lukštenti klausimus tiek apie daugiausiai raidžių turinčią abėcėlę, tiek Berlyno TV bokštą, tiek „Škodos“ gamyklą.

Daugiakalbės Europos ture lengviausiai “įkandami” klausimai buvo apie Skandinavų mitus ir dirbtinį intelektą, o geriausias žinias  pademonstravo KOLEGOS. Dėl SMS šifruotės daugelis vėlgi ėjo ginčytis. O nuo saulės besimarkstančiam švedui, kuris savo kalba paminėtų katę, mes pasakytume ne tik „saulės zuikutis“ (kas ir buvo teisingas atsakymas), bet ir „tikra kiaulystė“, „oi tu žaltie“, „akla višta“ , „vėlyva pelėda“, „pirmieji gaidžiai“ ir  „ot tu rupūže“.

Vaizdų ture J. Pilsudskis mus pasirodė panašus į Staliną, Mao Dzeduną ir Bismarką; italas Buratinis išrado ne tik matavimo vienetą metrą, bet ir colį, baitą ir šviesmetį. Karavadžo paveiksle „Šventojo Mato pašaukimas“ mes įžiūrėjome ne tik autoportretą, bet ir barzdaveidį, profilį, chiaroscuro ir europidą. Puikios mūsų komandų žinios paaiškėjo apie G. Eifelį, O. Vaildą ir kairiarankį Napoleoną.

O finaliniame žaidime kitą trečiadienį lukštensime klausimus apie Rytų Europą, Europos Parlamentą (juk rinkimai į jį artėja!) ir mūsų turnyro partnerių (europarlamentaro B. Ropės, Kauno savivaldybės ir ES Piliečių, lygybės, teisių ir vertybių (CERV) programos nacionalinio punkto) sukurtus klausimus, ruoškitės!