Tūkstančius pradinukų iš įvairių Europos mokyklų jau 15-ąjį kartą prieš Šv. Kalėdas subūrė tarptautinis kultūrinis projektas “Christmas Tree Decoration Exchange” (“Kalėdinių žaisliukų mainai”). Net ir pandemijos sąlygomis esant uždarytoms kai kurių šalių mokykloms 2021 metais dalyvavimą šiame projekte tęsė 293 mokyklos iš 19 Europos šalių, tarp jų – ir 10 Kauno regiono mokyklų. Galimybe savo rankomis sukurtais kalėdiniais žaisliukais mainytis su kitomis Europos mokyklomis jau ne pirmus metus turintys Kauno moksleiviai džiaugiasi dalyvaudami šiame jaukiame ir daug gerų emocijų suteikiančiame kitų šalių kultūros pažinimo ir savo šalies tradicijų sklaidos projekte. Projekto organizatoriai – Durham apskrities Tarybos (Didžioji Britanija) Tarptautinių ryšių skyrius (Didžioji Britanija), o Kaune projektą koordinuoja Kauno Europe Direct centras. Šiemet jame dalyvavimą tęsia Bernardo Brazdžionio mokykla, Dainavos ir Petrašiūnų progimnazijos, mokykla-darželis “Šviesa”, Jurgio Dobkevičiaus progimnazija, “Paparčio” pradinė mokykla, Kauno Palemono,  „Vyturio“,  Kauno raj. Akademijos Ugnės Karvelis gimnazijos, o naujai projektą „atrado“ ir prisijungė Raseinių „Šaltinio“ progimnazija.

Dar rudenį tūkstančiai moksleivių visoje Europoje pradeda kurti ir savo rankomis gaminti kalėdinius žaisliukus, kuriuos vėliau siunčia kitoms projekte dalyvaujančiomis šalims. Siuntinėliuose į kitas Europos šalių mokyklas keliauja ne tik lietuvišku akcentu pažymėti vaikų sukurti kalėdiniai žaisliukai, šventiškos atvirutės, bet ir įvairiais būdais pateikta informacija, kaip Lietuvoje yra švenčiamos Kūčios ir šv. Kalėdos: tradicijų aprašymai, kalėdinių dainų žodžiai (ir ją sudainavusių vaikų video), nacionalinių kalėdinių valgių receptai, nuotraukos ir kt. Šiemet projektas dar buvo praplėstas pasirinktos kalėdinės dainos/giesmės nacionaline kalba audio įrašu. Artėjant gražiausiai žiemos šventei visi nekantraudami laukia smagiausios projekto dalies – mokyklas pasiekiančių siuntinėlių iš visos Europos, juos išpakuoja ir puošia savo mokyklos eglutę įvairiausiais vaikų rankomis pagamintais žaisliukais!

Štai mūsų koordinuojamo projekto senbuviai – Bernardo Brazdžionio mokyklos pradinukai šiemet gamino kalėdinius žaisliukus kaip lietuviško šiaudinio sodo elementus. Kaip teigė jų mokytoja Danutė Giržadienė, kasmet su vaikais jau nuo ankstyvo rudens sprendžia, kokius žaisliukus gamins šiemet: kad būtų įdomu, iš tvarių medžiagų ir, žinoma, atstovautų Lietuvą. Kaip sako projekte dalyvaujantys vaikai, yra labai įdomu ir gaminti – nes kitos šalys pamatys jų darbelius, ir gauti žaisliukus – nes tai kaskart yra siurprizas. Dainavos progimnazijos pradinukų mokytoja Ramunė Bankauskienė sako, kad vaikai labai nuoširdžiai gamina kalėdinius žaisliukus, rašo laiškus ir džiaugiasi dalindamiesi savo džiaugsmu su kitais.

Kitos projekte dalyvaujančios Kauno regiono mokyklos žaisliukų gamybai taip pat renkasi tvarias medžiagas: medį, siūlus, popierių. Štai iš J. Dobkevičiaus progimnazijos į kitas Europos šalis iškeliavo įvairiaspalvės popierinės kumštinės pirštinės, vaikų rankomis išmargintos gražiausiais lietuviškais raštais.  Ant eglučių kitose Europos mokyklose nutūps Kauno „Varpelio“ pradinės mokyklos vaikų iš popieriaus ir graikiškų riešutų kevalų pagaminti paukšteliai, sūpuosis dailios iš medžiagų juostelių Raseinių „Šaltinio“ progimnazijos mokinukų suvertos eglutės.

Visi šios smagios veiklos kūrėjai ir dalyviai vieningai sutaria, kad  projektas – tai puiki proga vaikams ne tik patiems prisidėti kuriant kalėdinę nuotaiką, bet ir susipažinti su kitų šalių kalėdinėmis tradicijomis, suvokti, kiek bendrų vertybių turi skirtingų tautų žmonės bei įvertinti, kaip išsiplečia bendravimo ratas, jei moki užsienio kalbą.

Video reportažas apie 2021 m. Kauno regiono mokyklų dalyvavimą projekte „Christmas Tree Decoration Exchange“.