Jau 16 metų iš eilės tūkstančius pradinukų iš įvairių Europos mokyklų prieš Šv. Kalėdas suburia tarptautinis kultūrinis projektas “Christmas Tree Decoration Exchange” (“Kalėdinių žaisliukų mainai”). 2022 metais projektas subūrė daugiau nei 350 mokyklų (mažiausiai 10 000 pradinukų) iš 17 skirtingų Europos šalių, tarp jų ir 10 Kauno regiono mokyklų: ilgametį dalyvavimą tęsia Kauno Bernardo Brazdžionio mokykla, VDU klasikinio ugdymo mokykla (2 filialai), Petrašiūnų progimnazija, mokykla-darželis “Šviesa”, Jurgio Dobkevičiaus progimnazija, “Varpelio” pradinė mokykla, Palemono gimnazija,  Raseinių „Šaltinio“ progimnazija ir šiemet prisijungė Kauno Jono ir Petro Vileišių mokykla.

Moksleiviai ir mokytojai džiaugiasi galimybe savo rankomis sukurtais kalėdiniais žaisliukais mainytis su kitomis Europos mokyklomis. Daug jaukumo, atradimo džiaugsmo ir gerų emocijų suteikia ne tik žaisliukų kūryba ir gaminimas, pakavimas ir siuntimas į Europos mokyklas, kalėdinių linkėjimų rašymas kitų šalių mokinukams, bet ypač – prieš šv. Kalėdas pradedantys plūsti siuntinėliai, kuriuose – įvairių šalių pradinukų sukurti žaisliukai: visi skirtingi ir savaip įdomūs!  O atplėšdamas paketėlį niekada iš anksto nežinai, ką rasi jo viduje – tai taip intriguoja! Kalėdinės eglutės kiekvienoje projekte dalyvaujančioje mokykloje būna papuoštos mažiausiai 25 skirtingų Europos šalių žaisliukais, o skaitant linkėjimus ir laiškus moksleiviai susipažįsta su kitų šalių kalėdinėmis tradicijomis.

Projekto organizatoriai – Durham apskrities Tarybos (Didžioji Britanija) Tarptautinių ryšių skyrius (Didžioji Britanija), o Kaune projektą koordinuoja Kauno Europe Direct centras.

Dar rudenį tūkstančiai moksleivių visoje Europoje pradeda kurti ir savo rankomis gaminti kalėdinius žaisliukus, kuriuos vėliau siunčia kitoms projekte dalyvaujančiomis šalims. Siuntinėliuose į kitas Europos šalių mokyklas keliauja ne tik lietuvišku akcentu pažymėti vaikų sukurti kalėdiniai žaisliukai, šventiškos atvirutės, bet ir įvairiais būdais pateikta informacija, kaip Lietuvoje yra švenčiamos Kūčios ir šv. Kalėdos: tradicijų aprašymai, kalėdinių dainų žodžiai (ir ją sudainavusių vaikų video), nacionalinių kalėdinių valgių receptai, nuotraukos ir kt.

Kaip pasakojo  J. Dobkevičiaus progimnazijos mokytoja Vilma Stanaitienė, šiemet kaip kalėdiniai žaisliukai į kitas Europos mokyklas iš šios mokyklos iškeliavo popieriniai lėktuvėliai – nes mokykla pavadinta Jurgio Dobkevičiaus, pirmojo Lietuvos lakūno, atlikusio mirties kilpą, pasiekusio 5600 metrų aukščio rekordą ir sukonstravusio sportinį lėktuvą „Dobi-1“, vardu.

  

O taip atrodė jau žaisliukais iš kitų Europos šalių mokyklų papuošta eglutė J. Dobkevičiaus progimnazijoje:

Projekto naujokai, Kauno Jono ir Petro Vileišių mokykla (mokytoja Edita Ramanauskienė) pasirinko gaminti kalėdines eglutes iš įvairiaspalvių keksiukų formelių, kiekvieną eglutę papuošdami Lietuvos vėliava:

 

   

Kalėdinė eglutė Kauno Jono ir Petro Vileišių mokykloje:

   

Mokykla-darželis “Šviesa” tradiciškai į žaisliukų gamybą įtraukė mokinukų tėvus: kas vėlė iš vilnos, kas panaudojo modiliną, kas klijavo medinius žmogeliukus ir bites, kas mezgė varpelius (žinoma, Lietuvos vėliavos spalvų), kas meistravo eglutes iš lininių siūlų:

 

   

   

Štai taip atrodė siuvinėti jau penktus metus projekte dalyvaujančios Petrašiūnų progimanzijos pradinukų, vadovaujamų mokytojos Saulės Eimutienės, žaisliukai:

 

 

 

O taip – jau papuošta eglutė:

Kauno „Varpelio” pradinės mokyklos (mokytoja Asta Laukaitienė) žaisliukai ir kūrybos procesas:

   

Ir smagiausioji dalis „Varpelio” pradinukams:

Pirmą kartą dalyvaujantys VDU klasikinio ugdymo mokyklos Vokiečių gatvės filialo pradinukai (mokytoja Ramunė Žičkienė) į kitas Europos mokyklas išsiuntė popierinius besmegenius:

O netradicinę ant lango stiklo sukurtą eglutę šioje mokykloje papuošė tokie įvairių šalių moksleivių pagaminti žaisliukai:

Ne pirmus metus projekte dalyvaujantis VDU klasikinio ugdymo mokyklos Partizanų filialas  (mokytoja Ramunė Bankauskienė) tradiciškai žaisliukų gaminimui subūrė net 7 pradinukų klases. Dalinamės akimirkomis iš kūrybinio proceso:

 

 

 

 

O gautais žaisliukais papuošta eglutė šiemet mokykloje atrodė taip:

Jau antrus metus „Christmas Tree Decoration Exchange” dalyvauja ir Raseinių „Šaltinio” progimnazija. Mokytoja Kristina Vileišienė sako, kad smagu matyti vaikų džiaugsmą – kaip jie plėšė vokus, vieni kitiems skaitė laiškus, o jau kiek emocijų dėl žaisliukų įvairovės! Šiemet raseiniškiai kitiems pradinukas išsiuntė siuvinėtas eglutes:

Ir eglutės puošimas Raseinių „Šaltinio” progimnazijoje atrodė taip: