Šiemet minime Lietuvos narystės Europos Sąjungoje 20-metį. Daugiau kaip prieš 20 metų mūsų šalies gyventojai referendume vieningai nusprendė tapti Bendrijos dalimi ir tolesnį valstybės vystymąsi grįsti bendromis ES vertybėmis. Už Lietuvos narystę Europos Sąjungoje tada pasisakė net 91,07 proc. balsavusiųjų.

Minint šią sukaktį, vasario 22  d., Vytauto Didžiojo universitete (K. Donelaičio g. 52, II aukšto fojė, Kaunas) atidaryta paroda „Lietuvos kelias į Europos Sąjungą: istorinis apsisprendimas“. Paroda VDU eksponuojama iki kovo 1 d.

Parodos atidarymo metu sveikinimo žodžius tarė Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Marius Vaščega ir Vytauto Didžiojo universiteto rektorius, prof. Juozas Augutis. Kaip sakė EKAL vadovas Marius Vaščega, per 20 metų pasikeitė daug dalykų: galima vardinti pačius įvairiausius makroekonominius rodiklius kaip bendrojo vidaus produkto ir darbo užmokesčio kilimą, bet vertingiau prisiminti, ir ta paroda mums primena, kokie mes buvome prieš 20 metų ir kaip mes pasikeitėme savo bendravimu, savo pasaulio suvokimu, po 20 metų mes jaučiamės pilnaverčiais ES nariais. Renginio moderatorė visuomenininkė, rinkodaros vadovė Dovilė Filmanavičiūtė kalbino ilgametį „Kauno Žalgirio“ trenerį bei buvusį žaidėją Gintarą Krapiką.

Parodoje – unikalios ir istorinės nuotraukos, primenančios, kaip atrodė Lietuvos kelias į Europos Sąjungą nuo Nepriklausomybės atkūrimo 1990 m. kovo 11 d. iki pat referendumo 2003 m., ir originalūs plakatai, kvietę dalyvauti referendume ir palaikyti Lietuvos narystę ES. Paroda mums primena, kaip atrodė Lietuva prieš įstodama į Europos Sąjungą, su kokiais iššūkiais Lietuvai teko susidurti stojimo proceso metu ir kokios tuo metu buvo žmonių nuotaikos.

Parodoje eksponuojamų nuotraukų autoriai: Džoja Gunda Barysaitė, Ramūnas Danisevičius, Vytautas Daraškevičius, Vladimiras Gulevičius, Romualdas Jurgaitis, Juozas Kazlauskas, Paulius Lileikis, Petras Malūkas, Andrius Petrulevičius, Zita Stankevičienė, Jonas Staselis.

Parodą parengė Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje, bendradarbiaudama su Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, Lietuvos centriniu valstybės archyvu ir kitomis valstybės institucijomis.

Parodos partneriai: EUROPE DIRECT Kaunas ir Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakultetas.

Renginio atidarymo akimirkos yra čia.