Vakar Kauno Europrotų 13-ąjį sezoną restorane „Bokštas“ pradėjo 12 komandų. Džiaugiamės vėl susirinkusiomis ir jau ilgus metus kiekvienais metais intelektualius klausimus apie Europą gliaudančiomis komandomis, ir pargrįžusiomis – kažkada žaidusiomis ir vėl prisijungusiomis komandomis. Pirmajame žaidime į priekį ženkliai išsiveržė beveik lygiavertės 3 komandos ir tik 0,5 balo skirtumu kitas nugalėjo bei „Bokšto“ vakaro prizą pasiėmė AKADEMINIS POLITOLOGŲ KLUBAS (regis, pirmą kartą Europrotų istorijoje tapo vakaro čempionais, sveikiname!), antrieji liko EUROBOKŠTAI, nes paskutiniame ture surinko daugiau balų už EINA SAU!, kuriems atiteko trečioji vieta!

Pažvelkime, kaip gi mūsų žaidėjams sekėsi įveikinėti suktus Benjamino Mašalaičio ir mūsų sugalvotus klausimus, kokie klausimai pasirodė esantys neįveikiamais riešutėliais, o kas sukėlė ir ginčų, ir kokių juokingų atsakymų mes radome.

Jau pirmasis klausimas Įvairių klausimų ture komandoms priminė atidžiai sekti klausimo tekstą ir ten ieškoti užuominų. Nes po Anglijos karaliui padovanotų gyvų simbolių, mūsų komandų nuomone, Anglijoje gimė ne tik Žvėrynas (kas ir buvo teisingas atsakymas, nes toks yra vienas rajonas Vilniuje), bet ir zoologijos sodas (gerai jau gerai, užskaitėme ir už tokį atsakymą 0,5 balo),  Geležinis vilkas, Trijų kryžių kalnas, Užupis ir net Gedimino pilis. Paradoksalų estiško leidinio pavadinimą išvertėme kaip : trypk, paleisk, nupirk, išvyk ir net bučiuok komunistą. Ir pasirodo, “Vigilanus” kodekse pirmą kartą Europoje buvo parašyti ne tik arabiški skaičiai, bet ir rašybos taisyklės bei didžiosios raidės. O identifikuoti keistus nužudymus Vengrijos kaime padėjo ne tik gyventojų surašymas, bet ir šaukimas į kariuomenę ir pavasarinė talka. Beveik visi atpažino, kam priklauso batai Stokholmo muziejuje, o štai popiežių Pranciškų, vienintelį ne europietį, vadovaujantį Europos monarchijai, atpažino toli gražu ne visi; kai kurie net naująjį JK karalių Karolį II apšaukė ne europiečiu. Oi, įsižeistų jisai… Ir Sekešfehervaro miestą yra lengviau užimti negu:  ištarti jo pavadinimą (teisingas atsakymas), išvirti guliašą, užsirišti batus, sugriauti, apginti ar net nosį išsikrapštyti.

Kauno ture akmuo Adomui Mickevičiui pasirodė esąs labai jau lengvai atpažįstamas, o štai Girstučio upelis šalia jo, paniekinamai vadinamas guvniarka, – ne. Maišėm jį su miesto kanalizacija, nuotekų vamzdžiu, stiklainiu, Stoties rajonu ar Šančiais. O niūriaspalvis auksavabalis Ąžuolyne, pasirodo, kvepia ne tik abrikosais (teisingą atsakymą žinojo tik EUROBOKŠTAI), bet ir apelsinais, citrinomis, granatais ar durijais. Mūsų operos primadoną A. Galaunienę „pavertėme“ Čiurlioniene, Petrauskiene, Karaliūniene ir net Šiaučiūnaite. Garliaviečio gydytojo, Raudonojo Kryžiaus draugijos įkūrėjo Roko Šliūpo, neatpažino niekas, o „Anties“ lyderį – beveik visi atpažino. Retųjų augalų iš VDU Botanikos sodo žinovai pasirodė esantys EKSTRYMAI, AKADEMINIS POLITOLOGŲ KLUBAS ir EUROBOKŠTAI, o tautodailės geometrinio rašto – katpėdėlės – niekas nežinojo (kadangi tas pats žodis yra ir įrankis sode dirbti, ir vaistažolė – tai ir pripyškinote mums kibirų, trišakių, kauptukų bei takažolių ir vilkdalgių). Bet jau dabar žinosite!

Trečiasis turas buvo skirtas kaimynams – lenkams ir latviams. Balio Sruogos aprašytą, iki tol mažai kam žinomą užkemsį – Štuthofą, atpažino tik PUODUKŲ RINKINYS. Paveikslą “Liublino uniją” beveik pusė komandų norėjo perkrikštyti “Žalgirio mūšiu”.  Koperniką kai kurie sumaišė su Einšteinu ar Galilėjumi, o Melno ežerą atpažino tik D.A.T.A. ir AKADEMINIS POLITOLOGŲ KLUBAS.

Ketvirtasis turas, kuriame reikėjo tik pasirinkti teisingą atsakymą, lengviausias pasirodė esantis AKADEMINIAM POLITOLOGŲ KLUBUI – jie žinojo 8 teisingus atsakymus. Iš Kauno daug kas pabandė “ištrinti” Prancūzų, Čekų ir Vokiečių gatves. O sunkiausiai įveikiami klausimai šiame ture buvo apie europietiškos prekės ženklą, kilusį ne nuo žmogaus pavardės ar vardo – kad tai yra Massimo Dutti žinojo tik PUODUKŲ RINKINYS bei kad UNESCO išrinkta gražiausia pasaulio gatvė yra Osūnoje – žinojo tik EKSTRYMAI.

Penktasis turas buvo skirtas Europos Sąjungai ir pasirodė esantis visai nelengvas. Kad net 92% mikro teršalų šaltinių ES nuotekose yra farmacijos produktai ir kosmetika žinojo tik 1 komanda. Su nacionalinėmis proginėmis euro monetomis reikalai pagerėjo: ir Ž. Širaką daug kas atpažino, ir kad vilkas tapo Estijos nacionaliniu gyvūnu bei kokia kalba suklystas ir iškaldintas užrašas ant lietuviškos Žuvinto rezervatui skirtos monetos – daug kas žinojo. Bet tik AKADEMINIS POLITOLOGŲ KLUBAS bei PUMPURĖLIAI žinojo, kokį jubiliejų švenčia Bendroji rinka (o pernai tiek pat šventė Kruonio HE). Ir Sėmenies mėnesio (kuomet daugiausiai ES valstybių švenčia savo nacionalines šventes) neatpažino niekas.

Taip mes įveikėme pirmąjį Europrotų žaidimą. Rytoj su džiaugsmu švęskime mūsų Nepriklausomybės atkūrimo 33-ąsias metines ir lauksime visų komandų kovo 15-ąją!