Jau 14 metų pradinukus, jų mokytojus ir tėvus suburiantis jaukus ir visų dalyvių labai laukiamas tarptautinis projektas “Christmas Tree Decoration Exchange” šiemet buvo … pakibęs ant plauko.
Dėl Brexit’o nustojo funkcionuoti šio projekto organizatorius – Velse (Didžioji Britanija) esantis Wrexham Europe Direct informacijos centras, o dar pasaulį užklupo viruso sukelta pandemija, uždariusi mokyklas ir stipriai suretinusi socialinius kontaktus. Vasarą, kuomet jau įprastai prasidėdavo kasmetiniai projekto parengiamieji darbai, mes, įvairių šalių Europe Direct informacijos centrai, tik viltingai klausinėjome vieni kitų, ar projektas tęsis?

Laimei, projekto organizavimą perėmus kitai įstaigai – Durham apskrities Tarybos (Didžioji Britanija) Tarptautinių ryšių skyriui,- pradinukų pamėgtas, daug džiugių atsiliepimų kasmet sulaukiantis projektas įvyko! Netgi nepaisant siaučiančios pandemijos, kuri privertė moksleivius pereiti į nuotolinį mokymą – dėl to “nubyrėjo” vos ne trečdalis dalyvių: jei įprastai į projektą įsitraukdavo apie 450 Europos mokyklų, tai šiemet jame dalyvavo arti 300 mokyklų. Visgi Kaune projekto “nepaleido” visos 8 jau ne pirmus metus dalyvaujančios mokyklos: Bernardo Brazdžionio, Petrašiūnų, Dainavos, Jurgio Dobkevičiaus progimnazijos, Vyturio, Palemono gimnazijos, Varpelio pradinė mokykla ir Šviesos mokykla-darželis. Štai Jurgio Dobkevičiaus progimnazijoje mokosi 13 pradinukų klasių, ir visos dalyvauja projekte. Kaip pasakoja mokytoja Vilma Stanaitienė, nors šiemet 2 klasėms teko karantinuotis, tačiau jie vis tiek suspėjo pagaminti ir išsiųsti kalėdinius žaisliukus. O smagiausia, kaip žinia, gauti siuntinėlius iš kitų Europos šalių mokyklų: šiemet progimnazija pasidalino tarp klasių laiškus, pasiskirstė laikus ir taip prie eglutės eidami skirtingomis klasėmis plėšė laiškus, puošė eglutę bei nuspalvino šalis žemėlapyje, o eidami į valgyklą vaikai, vis apžiūrėdavo ir patikrindavo, ar nėra pakabintų naujų žaisliukų. Saviizoliacijoje teko pabūti ir Bernardo Brazdžionio mokyklos pradinukams (mokytoja Danutė Giržadienė), bet savo pagamintus senius besmegenius vis tiek suspėjo kitoms mokykloms išsiųsti laiku. Palemono gimnazijos pradinukai šiemet pasirinko gaminti Lietuvos vėliavos spalvų dėlionės detalėmis išpuoštą ratą, viduryje įkomponuodami savo kokyklos nuotrauką. Petrašiūnų progimnazijos pradinukai į kitas Europos šalis išsiuntė spalvotas popierines kojines ir žaismingus purius kiškius. Ant kitų Europos šalių mokyklų eglučių atsitūpė ir didžiaakės išmintingos lietuviškos pelėdos iš Varpelio pradinės mokyklos, ir linksmi pingvinai iš Dainavos progimnzcijos. Vyturio gimnazijos pirmokai iš popieriaus prikarpė ir į kitas Europos šalių mokyklas išsiuntė daug paukščiukų, eglučių, angeliukų, varpelių ir žvaigždučių.

Prieš Šv. Kalėdas tarptautinis kultūrinis projektas “Christmas Tree Decoration Exchange” (“Kalėdinių žaisliukų mainai”) suburia tūkstančius Europos šalių pradinukų. Tai galimybė ir įsipareigojimas savo rankomis sukurti kalėdinus žaisliukus ir jais mainytis su kitomis Europos mokyklomis. Kartu su kalėdinėmis dekoracijomis į kitas šalis keliauja ir mūsų Kūčių ir šv. Kalėdų papročių aprašymai, įdainuotos adventinės dainos, tradicinių patiekalų receptai. Artėjant gražiausiai žiemos šventei visi nekantraudami laukia smagiausios projekto dalies – mokyklas pasiekiančių siuntinėlių iš visos Europos, juos išpakuoja ir puošia savo mokyklos eglutę įvairiausiais vaikų rankomis pagamintais žaisliukais!
Projekto dalyviai vieningai sutaria, kad ši veikla – tai puiki proga vaikams ne tik patiems prisidėti kuriant kalėdinę nuotaiką, bet ir susipažinti su kitų šalių kalėdinėmis tradicijomis, suvokti, kiek bendrų vertybių turi skirtingų tautų žmonės bei įvertinti, kaip išsiplečia bendravimo ratas, jei moki užsienio kalbą.
Dalinamės akimirkomis iš projekte dalyvaujančių Kauno moksleivių kūrybinio proceso:
Bernardo Brazdžionio mokykla
Jurgio Dobkevičiaus progimnazija ir jų puošiama eglutė
Varpelio pradinė mokykla
Petrašiūnų progimnazija
Palemono gimnazija
Dainavos progimnazija

Vyturio gimnazija