Gegužės 9 dienos vidurdienį Laisvės alėjoje prie Muzikinio teatro sodelio ant didžiulio Europos žemėlapio viena po kitos įsikūrė įvairios Europos šalys – taip renginiu “Europa Laisvės alėjoje” Kauno Europe Direct centras ir Kauno moksleivių techninės kūrybos centras pažymėjo Europos dieną Kaune.

Šventėje savo parengtus teatralizuotus pasirinktų Europos šalių pasirodymus surengė net 10 Kauno regionų mokyklų – Kauno miesto „Varpo”, „Vyturio”, Kovo 11-osios, Vytauto Didžiojo universiteto „Rasos” bei Maironio universitetinės gimnazijų mokiniai, Kauno Simono Daukanto progimnazijos, M. Petrausko scenos menų ir Valdorfo mokyklų ugdytiniai, Kauno Juozo Gruodžio konservatorijos,  Kauno raj. Akademijos Ugnės Karvelis ir Raseinių raj. Nemakščių Martyno Mažvydo gimnazistai, kurie nuotaikingai pakvietė apsilankyti Vokietijoje, Italijoje, Prancūzijoje, Danijoje, Ispanijoje, Švedijoje, Lietuvoje, Latvijoje, Vengrijoje ir Danijoje. Renginyje buvo galima sutikti nemažai pažįstamų Europos šalių literatūrinių personažų: Karlsoną, Mažąjį princą, Pepę Ilgakojinę, plėšikę Ronją, visus tris muškietininkųs, Karalių, Malviną, Hamletą ir kitus herojus; skambėjo įžymiausios Europos rašytojų bei jų herojų citatos, buvo rengiamos viktorinos apie šalių ypatybes, o žinantieji apdovanojiami prizais (maloniai nustebino ir apgalvoti bei šalį reprezentuojantys prizai, pvz. lietuviški obuoliai  – Lietuvą pristatačiusios VDU Ugnės Karvelis gimnazijos). Skambėjo ne tik šalis pristatančios moksleivių atliekamos dainos, kiti gyvai atliekami muzikiniai kūriniai, muzikinės viktorinos, bet ir italų, latvių, ispanų kalbos, buvo galima pasimokyti lietuviškų, prancūziškų ir kitų šalių šokių žingsnelių. Štai Kauno “Varpo” gimnazistai, sulaukę svečiuose pagal ES programą Erasmus+ atvykusių svečių iš Katalonijos (Ispanija) kartu su jais paruošė ir atliko tradicinį ispanišką šokį su lazdomis. Nuotaikingą ir masišką vengrišką šokį “Drumul dracului” pristatė Kauno Valdorfo moksleiviai, pakvietę visus jo pasimokyti: netrukus rateliai jau sukosi ne tik ant didžiulio Europos žemėlapio, bet ir šalia jo! Neskubų ir gyvenimu besimėgaujantį danų gyvenimo būdą hygge vaizdingai iliustravo Kauno Maironio universitetinės gimnazijos mokiniai, ant žemėlapio pasitiesę pledą ir jaukiai įsitaisę gerti arbatos, iš Lego kaladėlių sudėlioję svarbiausią šių dienų žodį „Taika”, o muzikalūs ir profesionalūs Juozo Gruodžio konservatorijos moksleiviai gyvai pristatė operos tėvynę Italiją per muziką ir dainą.

2023-ieji metai yra paskelbti Europos įgūdžių metais, todėl VDU Rasos gimnazija kvietė visus persikelti į bohemiškąjį  Monmartrą Paryžiuje, kuriame kūrė ir gyveno tokie svarbūs menininkai ne tik Europoje, bet visame pasaulyje – kaip Edith Piaf, Pablo Picasso, Vincent Van Gogh – čia ant molbertų viso renginio metu buvo tapomi prancūziški vaizdai. Moksleiviai į šventę sugužėjo nešini rankose pasirinktų šalių vėliavų spalvų vėjo malūnėliais – tai vėl mums priminė apie Europos įgūdžių metus, o taip pat ir apie atsinaujinančios energetikos svarbą Europoje.

Šventės dalyviai ir praeiviai taip pat buvo kviečiami patys pasigaminti vėjo malūnėlį ar baltišku ženklu papuoštą suvenyrą čia pat veikiančiose kūrybinėse dirbtuvėse, pasiimti dalinamos literatūros apie ES ar sudalyvauti ekpromtu prie šventės prisijungusios mūsų kolegės – EURES konsultantės Godos Maciulevičienės parengtoje viktorinoje apie ES šalis.

Dėkojame visiems dalyvavusiems moksleiviams ir jų mokytojams – už kūrybiškumą, idėjų gausą, energiją, šypsenas ir kartu sukurtą šventę!

Šventės nuotraukų albumas yra čia.

INIT TV reportažas yra čia.

1950 m. gegužės 9 d. pasirašyta istorinė Prancūzijos užsienio reikalų ministro R. Šumano deklaracija yra laikoma Europos integracijos pradžia ir kasmet švenčiama kaip Europos Sąjungos gimtadienis.