2021 m. spalio 18-19 d. Kauno Europe Direct centro vadovė Diana Lukoševičiūtė-Burneikienė kartu su KTU tyrėja dr. Jurgita Baryniene skaitė 2 viešas paskaitas apie Europos Sąjungos Sanglaudos politiką. Jose dalyvavo 2 Kauno kolegijos verslo fakulteto studentų grupės, apie 90 žmonių.

Buvo apžvelgti sanglaudos poltikos tikslai, įtaka šalių ekonomikai, socialinei ar aplinkosauginei aplinkai, regionų skirstymo kriterijai ir finansavimas (taip pat – Lietuvos situacija), Sanglaudos politiką įgyvendinantys fondai ir jų ypatumai, daug dėmesio buvo skirta finansavimo kryptims Lietuvoje, pasiektiems rezultatams įvertinti, pristatytos ES Sanglaudos politikos po 2020 m. perspektyvos. Studentai, paprašyti išreitinguoti sritis, kurioms jie skirtų didesnį Sanglaudos finansavimą, buvo vieningi – abi grupės siūlė didesnį finansavimo dėmesį skirti švietimui.

Paskaitų pradžioje atlikome trumpą tyrimą, kiek objektų savo mieste, atnaujintų ES lėšomis, žino studentai. Pasirodo – ne tiek ir daug. Ir nors ES paramą gavusių objektų informacinės lentelės jau yra tape miesto įvaizdžio dalimi – tik apie trečdalis studentų galėtų išvardinti daugiau nei 5 objektus. Neabejojame, kad pasibaigus paskaitoms – šis skaičius ženkliai išaugo, nes kalbėjome ne tik apie “sunkiuosius” projektus: geležinkelio vėžę RAIL BALTICA, ES paramą kultūros įstaigų/bažnyčių atnaujinimui, bet ir apie kultūros paveldo skaitmeninimą, įvairių universitetų vykdomus sveikatos diagnostikos, dirbtinio intelekto panaudojimo projektus, verslo projektus, socialines iniciatyvas, juolab, kad vienas Lietuvos projektas “Aš tavo kaimynas. Nerūšiuok manęs. Susipažinkime” yra nominuotas kasmetiniams geriausių projektų visoje ES apdovanojimams “Regiostars’21”.

Per slido programėlę pakvietėme pasivaržyti studentus atpažinti 10 įdomiausių ar netikėčiausių projektų, kurie atnaujintus ar modernizuotus ES lėšomis. Nemažai studentų atpažino Kauno “Žalgirio” areną, Pažaislio vienuolyno ansamblį ar Klaipėdos delfinų terapijos centrą, o štai su Birštone esančia jūros oro efekto “Sraige” ar Rietavo Oginskių dvaru – buvo kebliau.

Renginys buvo organizuotas kaip Konferecijos dėl Europos ateities renginys bei Kolegijos projekto Informavimo priemonių ciklo apie ES sanglaudos politiką ir jos poveikį piliečių gyvenimo kokybei“dalis.