Rugsėjo 24 d., penktadienį, 14 val. Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos salėje (Laisvės al. 39, II a.) europarlamentaras, XXVII knygos mėgėjų draugijos narys prof. Liudas Mažylis pristatys parodą „Skausmo ir vilties laiškai iš šalčio žemės“, skirtą Didžiųjų tremčių 80-mečiui. Parodoje eksponuojami laiškai, siųsti Mažylių šeimai.
Parodoje pristatomi autentiški laiškai iš lagerių, jų neredaguotas turinys, kuriame slypi tikros išgyvenimų, skausmo, bado, šalčio istorijos, persmelktos artimųjų ilgesio, prisiminimų ir kupinos vilties.
„Kone kiekvieną šeimą Lietuvoje palietė sovietinės komunistinės valdžios vykdytas trėmimų siaubas. Sunku net įsivaizduoti, ką patyrė ir išgyveno tremtiniai kelyje į gulagus Sibire bei Šiaurėje. Jų istorijomis kalbėti nedrįstu, tai per daug jautru, – pasakoja prof. L. Mažylis. – Bet turime teisę leisti prabilti jiems patiems – jų laiškų, siųstų į Lietuvą, eilutėse. Tikiuosi, kad parodoje eksponuojami laiškai, siųsti mano šeimai, atskleis ir padės mums suvokti tragiškos trėmimų istorijos realybę.“
„Kai tavo tauta išgyveno bandymą ją sunaikinti, kai tai griovė šimtus tūkstančių likimų, kai žūdavo vaikai, moterys ir vyrai – privalome nuolat priminti tai visuomenei, dalintis šiomis tragiškomis patirtimis – dar ir tam, kad ši istorija niekada nepasikartotų“, – sako L. Mažylis.
Ekspozicijoje – Juozo Siručio, Petronėlės Sirutytės-Lastienės, Onos Matulaitytės-Stulginskienės bei Jono ir Onos Siručių laiškai, adresuoti Antaninai Mažylienei.
Antroje renginio dalyje bus pristatyta Konferencijos dėl Europos ateities iniciatyva ir jos programos galimybės. Diskusijoje apie ES ateitį dalyvaus Europos Parlamento narys prof. L. Mažylis ir kiti.
Konferencija dėl Europos ateities yra piliečių inicijuojamų debatų ir diskusijų, kurie suteiks galimybę žmonėms visoje Europoje dalytis idėjomis ir padėti formuoti mūsų bendrą ateitį, ciklas.
Renginio organizatoriai – LPKTS, XXVII KMD ir Kauno „Europe Direct“ informacijos centras.